środa, 2 listopada 2016

Kaplica Relikwii

Tylko dzisiaj 2 listopada na Jasnej Górze otwarta jest Kaplica Relikwii.


Kaplica Świętych Relikwii. Ta barokowa XVII-wieczna kaplica znajduje się w bocznej nawie bazyliki, pod kaplicą Serca Pana Jezusa. Przechowywane są w niej setki relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych. Wśród relikwii znajdujących się w specjalnej kaplicy na Jasnej Górze są m.in.: fragment ręki świętego Walentego, doczesne szczątki św. Honorata czy św. Kandydy. Są relikwie sprzed wieków i te współczesne, jak np. złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli czy św. Jana Pawła II.  Jasnogórską Kaplicę Świętych Relikwii w 1628 roku jako kryptę św. Barbary zaprojektował słynny architekt Goltzman. Kilkakrotnie była przebudowywana. Pierwotnie, jako krypta wykuta w skale, miała być miejscem pochówku członków bractwa Świętych Aniołów Stróżów. Jednak potem zmieniła swoje przeznaczenie, gdy złożono w niej relikwie św. Filipa Nereusza. Po umieszczeniu w niej jeszcze innych licznych relikwii sprowadzonych z Rzymu otrzymała wezwanie Świętych Relikwii. Obecnie doczesne szczątki świętych przechowywane są w szklanych gablotach pokrywających powierzchnię wszystkich ścian. Relikwie umieszczone są też w trzech ołtarzach znajdujących się w kaplicy, stoją również na ołtarzach.



" ...Ojciec Stanisław opowie nam dzisiaj o znajdującej się tu figurze Pana Jezusa.

Stanisław Rudziński OSPPE (S.R.):
Taką najbardziej charakterystyczną cechą tej figury - może mało znanej i właściwie prawie zapomnianej, jeżeli chodzi o ikonografię - jest to, że Chrystus ma na sobie szkaplerz trynitarski. Pozostaje to w związku z Zakonem Trynitarzy, którzy upowszechnili przedstawienie Chrystusa Nazareńskiego, szerząc od XVII w. Jego kult w kościołach.

Historia pierwszej figury Chrystusa Nazareńskiego jest bardzo ciekawa. Oryginał pochodzi z hiszpańskiego miasteczka, z Marmoza. W roku 1681 miasto to zdobyli Maurowie pustosząc domy i kościoły. W ich ręce wpadła m.in. figura Chrystusa. Ciągnęli ją z wściekłością wśród drwin i szyderstw po ulicznym błocie. Ojcowie Trynitarze, którzy byli świadkami tej sceny, zareagowali tak, jak to mieli w zwyczaju, wykupując figurę od innowierców. Na znak wykupu figury zawiesili na szyi Jezusa szkaplerz trynitarski, który symbolizuje wolność w Bogu Trójjedynym. W uroczystej, triumfalnej procesji przenieśli figurę do Madrytu i w obecności króla Karola II i królowej Marii Ludwiki z Bourbonów umieścili ją w swoim kościele. Wtedy to figura Jezusa Nazareńskiego zaczęła słynąć z licznych nawróceń i cudów, jakich doświadczali modlący się przed nią ludzie." (Żródło: BPJG)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz