sobota, 24 marca 2018

Ach te covery...

ORYGINAŁ:


Kto najlepiej?
Mój faworyt:


Chociaż i to wykonanie niczego sobie...




Za to, to jest porażka:


wtorek, 20 marca 2018

Pierwszy dzień wiosny?

Nie w Osadzie Przyklasztornej...
Zdjęcia zrobione dwa tygodnie temu...



Bo teraz: 


Dzisiaj, we wtorek 20 marca o godzinie 17.15 Słońce przeszło przez tzw. punkt Barana, zwany też punktem równonocy wiosennej i rozpoczęła się astronomiczna wiosna, która potrwa do momentu przesilenia letniego, czyli 21 czerwca.

środa, 14 marca 2018

Dzień liczby Pi

Dzień liczby Pi obchodzony jest 14 marca.
Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi.
Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Teraz w obchody włączają się miłośnicy matematyki z różnych zakątków świata.
Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Albo też jako pole koła o promieniu 1. Gdyby stała ta po prostu wynosiła 3,14 - bo tak w szkole zapamiętujemy jej przybliżenie - byłaby nieskończenie mniej interesująca niż jest w rzeczywistości. Całe jej piękno polega na tym, że jej rozwinięcie dziesiętne nigdy nie będzie miało końca...

niedziela, 4 marca 2018

Co oni zrobili?! Polska sztafeta ze złotem i rekordem świata!


GOLDEN BOYS

Gardło zdarłam, tak kibicowałam, a potem jeszcze głośniej się cieszyłam ;)
Jakub Krzewina, Karol Zalewski, Rafał Omelko i Łukasz Krawczuk zdobyli złoty medal Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400. Złoty medal z rekordem świata 3:01:77 ;)



Jeszcze Adam Kszczot zdobył złoto, żeńska sztafeta 4x400 i Marcin Lewandowski zdobyli srebro, a brąz Piotr Lisek.


czwartek, 1 marca 2018

Żołnierze Niezłomni

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.


Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.